Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Japonya, Güney Çin Denizi’nde İkmal Gemi Çarpışmasının Ardından “Seyrüsefer Özgürlüğü” Mesajı Verdi

Japonya, Güney Çin Denizi’nde İkmal Gemi Çarpışmasının Ardından “Seyrüsefer Özgürlüğü” Mesajı Verdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

Japonya, Çin-Filipinler İkmal Gemisi Çatışması

Japonya, Filipinler’e ait ikmal gemisiyle Çin’e ait geminin Güney Çin Denizi’nde çarpışması sonrasında “seyrüsefer özgürlüğü” mesajı yayınladı. Japon hükümeti, bölgede yaşanan çatışma sonucu endişelerini dile getirdi.

UNCLOS ve Barışçıl Çözüm

Japonya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin yasal bağlayıcılığına vurgu yaparak, Güney Çin Denizi’ndeki anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini belirtti. Ülke, bölgenin barış ve istikrarı için uluslararası toplumun meşru endişelerine saygı duyduğunu ifade etti.

Son Dönemdeki Gerginlikler

Filipinler’e ait ikmal gemisiyle Çin gemisinin 17 Haziran’da çarpıştığı Güney Çin Denizi’nde, Filipinler’in kontrolündeki İkinci Thomas Sığı bölgesinde tansiyon yüksek. Filipinler’in Çin’e ait gemideki denizciler için yaptığı yardım seferlerinin engellenmesi gerilimi artırıyor.

Derin Köklü İhtilaflar

Güney Çin Denizi, bölge ülkeleri arasındaki egemenlik ihtilaflarının merkezinde bulunuyor. Çin’in bölgedeki egemenlik iddialarına karşı çıkan Filipinler, Vietnam, Brunei ve Malezya gibi ülkelerin de hak iddiaları bulunuyor. Bölgedeki gerilimi artıran unsurlar arasında Çin’in askeri ve sivil varlığı ile ABD’nin rolü de dikkat çekiyor.

İlgili Yazılar