Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hamas, İsrail’in Gazze’deki Okulu Hedef Aldığını İddia Etti

Hamas, İsrail’in Gazze’deki Okulu Hedef Aldığını İddia Etti

haber haber - - 2 dk okuma süresi
7 0

Hamas, İsrail’in Nusayrat’taki Okulu Hedef Aldığını Belirtti

Hamas, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Nusayrat bölgesindeki okulu hedef alarak “yeni bir katliam” işlediğini belirtti. Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusuna ait savaş uçaklarının, Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Nusayrat bölgesindeki el-Cauni Okulu’nu bombalamasına tepki gösterildi.

Ulusal ve Uluslararası Tepkiler

Binlerce sivilin kaldığı okula düzenlenen ve 16 kişinin öldüğü bu saldırı, “yeni bir katliam” olarak nitelendirilerek uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler’den (BM) Gazze’de işlenen savaş suçlarına son verilmesi için acilen harekete geçmesi istendi. İsrail’in dün gerçekleştirdiği saldırıda en az 16 kişinin öldüğü ve 75 kişinin yaralandığı duyurulmuştu.

Hamas’tan Yanıt: Yalan Söylüyorlar

Hamas, İsrail’in UNRWA’ya ait okula düzenlediği saldırı sırasında binada teröristlerin olduğuna dair söyleminin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Hamas açıklamasında, “İşgal ordusunun UNRWA el-Cauni okulunda direniş üyelerinin bulunduğu iddiası yalan ve yanıltıcıdır” ifadesine yer verdi.

İsrail Heyeti Katara Gidiyor

İsrail’in müzakere heyetinin, esir takası anlaşması konusunda görüşmeler yapmak üzere yarın Katar’a gideceği belirtildi. Heyetin Gazze’deki İsrailli esirlerin geri dönüşünü sağlamak amacıyla Katar’ın başkenti Doha’ya gideceği açıklandı.

Ateşkes Önerisi ve Gelişmeler

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’e sunduğu yeni ateşkes önerisinin ardından, Netanyahu’nun belirlenen hedefler gerçekleşene kadar Gazze saldırılarını sürdüreceği bildirildi. İsrail Başbakanı, İsrail ile Hamas arasında esir takası önerisini görüşmek üzere Katar’ın başkenti Doha’ya giden heyetin gelecek hafta tekrar toplanacağını duyurdu.

İlgili Yazılar