Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. UNRWA Açıklaması: Gazze’deki İnsani Felaket

UNRWA Açıklaması: Gazze’deki İnsani Felaket

haber haber - - 2 dk okuma süresi
5 0

UNRWA, Gazze’de Yaşanan İnsani Krize Dikkat Çekti

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), Gazze Şeridi’ndeki yaşanan insani felakete dikkat çeken bir açıklama yaptı.

İçme Suyunda Dahi Deniz Suyu Kullanılıyor

UNRWA’nın X sosyal medya platformundaki hesabından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki kanalizasyon ve altyapının ciddi tehlike oluşturduğu vurgulandı. Bu durumun, kişisel temizlik ve içme suyunda dahi deniz suyunun kullanılmasına neden olduğuna dikkat çekildi.

Çocuklar Ağır Yükler Taşıyor

Açıklamada ayrıca, Gazze’de yaşayan Filistinli çocukların karşılaştığı zorluklara da değinilerek, “Çocuklar günlük 6 veya 8 saati gıda ve su taşımakla geçiriyor. Genellikle uzak mesafelerden ağır yükler taşıyan çocuklar, büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Ateşkes İlanı ve İnsani Yardımların Artırılması Talebi

UNRWA’nın açıklamasında Gazze’de derhal ateşkes çağrısı yapılarak İsrail’in bölgeyi kıtlığa sürüklediğine vurgu yapıldı. BM ve uluslararası çevreler, Gazze’de yaşanan insani felaket karşısında ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

BM, İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde 2,3 milyon kişinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu.

İlgili Yazılar