Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye Bankalar Birliği Uyardı: Dolandırıcılık Olayları Artıyor!

Türkiye Bankalar Birliği Uyardı: Dolandırıcılık Olayları Artıyor!

haber haber - - 2 dk okuma süresi
13 0

TBB, Dolandırıcılık Olaylarına Dikkat Çeken Bir Açıklama Yaptı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), son dönemde artan dolandırıcılık olaylarına yönelik kullanıcıları uyardı. TBB’nin yaptığı açıklamada, yasa dışı yollarla elde edilen paraların, müşterilerin kiralanan hesapları kullanılarak sistem dışına çıkarıldığı vurgulandı.

Hesap Sahiplerine Önemli Uyarılar

Açıklamada, hesap sahiplerinin hesapları üzerinden yapılan işlemlerden sorumlu oldukları hatırlatılarak, bu tür işlemlerin hukuki ve cezai yaptırımlarla karşılaşabileceği belirtildi. Banka nezdinde veya aracılığıyla yapılacak kimlik tespitini gerektiren işlemlerde, başkası hesabına hareket eden kişilerin bu durumu bankaya yazılı olarak bildirmesi gerektiği vurgulandı.

Hapis ve Para Cezası Tehlikesi

Özellikle üçüncü kişilerin banka hesaplarını kullanmasına izin verenlerin nitelikli dolandırıcılık gibi suçlarla da karıştıklarına dikkat çekilen açıklamada, dolandırıcılığın bir parçası haline gelindiğinde bu suça iştirak edenlerin hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılabileceği belirtildi.

Açıklamada, banka hesap bilgileri, IBAN numaraları, dijital bankacılık kanallarında kullanılan parolalar, tek kullanımlık şifreler ve kart bilgilerinin kimseyle paylaşılmaması gerektiği vurgulanarak, menfaat karşılığı hesaplarını kullanan dolandırıcılara karşı dikkatli olunması gerektiği ifade edildi.

İlgili Yazılar