Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriyeli Bakkallar İstanbul’da Yaygınlaşıyor

Suriyeli Bakkallar İstanbul’da Yaygınlaşıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
9 0

İstanbul’daki Suriyeli Bakkalların Yaygınlaşması

Suriye merkezli Enab Baladi gazetesi, İstanbul’da 530 binden fazla Suriyelinin yaşadığı bölgede hızla artan Suriyeli bakkalları inceledi. Yıllar içinde Suriyeli nüfusun artmasıyla birlikte bu bakkalların sayısında da belirgin bir artış gözlemleniyor.

Suriyeli Bakkalların Ürün ve Fiyat Analizi

Gazetenin muhabiri, Suriyeli bakkallarda yaptığı incelemede, eskiden sadece Suriye menşeili ürünlerin satıldığını ancak zamanla Türk mallarının da yer aldığını belirtti. Ancak Suriyeli bakkalların fiyatlarının genellikle Türk bakkallarına göre daha yüksek olduğuna dikkat çekildi. Bazı ürünlerde ise Suriyeli bakkalların fiyatlarının Türk mağazalarından **çok daha pahalı** olduğu gözlemlendi.

Suriyeli Bakkalların Hizmetleri

Enab Baladi’ye konuşan bir Suriyeli bakkal, ürünlerini toptancılardan pahalı aldıklarını ve bu nedenle fiyatların yüksek olduğunu belirtti. Aynı zamanda bu bakkalların borç defteri tuttuğu ve Türk lirasını dolara çevirdiği ifade edildi. Bazı Suriyeli bakkalların ise kaçak tütün sattığı ve diğer hizmetler sunduğu belirtildi.

Türk ve Suriyeli Bakkallar Arasındaki Fiyat Farkı

Haberde, Suriyeli bakkallar ile Türk bakkallar arasındaki fiyat farkına da değinildi. Lüks ürünlerde Suriyeli bakkalların fiyatlarının 2-3 kat daha fazla olduğu belirtilirken İstanbul’da yaşayan bir Suriyeli, Suriye menşeili ürünler haricinde Türk bakkal ve marketlerini tercih ettiğini paylaştı.

İlgili Yazılar