Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Orta Akdeniz’de Düzensiz Göç Raporu: Şiddet, İnsan Hakları İhlalleri ve Sömürü Devam Ediyor

Orta Akdeniz’de Düzensiz Göç Raporu: Şiddet, İnsan Hakları İhlalleri ve Sömürü Devam Ediyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
9 0

Düzensiz Göçmenlerin Karşılaştığı Tehlikeler Vurgulandı

Yaklaşık 3 yıllık bir veri toplama döneminin ardından yayımlanan raporda, düzensiz göçmenlerin Afrika kıtası üzerinden Akdeniz kıyı şeridine uzanan deniz ve kara üzerindeki göç yollarında aşırı şiddet biçimleriyle, insan hakları ihlalleriyle ve sömürüyle karşı karşıya kaldığı vurgulandı.

Sahra Çölü’nde Ölüm Oranları Denizdekilerin İki Katı

Sahra Çölü’nü Akdeniz’den daha fazla kişinin geçtiği ve çöldeki düzensiz göçmen ölümlerinin denizdekilerin iki katı olduğu tahmin edilen raporda, bu rotadaki kara yollarında insanların karşı karşıya olduğu çok daha az belgelenmiş ve duyurulan tehlikelerin olduğu belirtildi.

Uluslararası Toplumun Eylemleri Yetersiz

Raporda, uluslararası toplumun, Afrika’nın Akdeniz kıyılarına giden kara ve deniz yollarında uluslararası eylemin yetersiz olduğu konusunda uyarı yapıldı. Özellikle Orta Akdeniz rotası boyunca koruma ve yardım konusunda büyük boşluklar yaşandığı belirtildi.

İnsani Yardımlar Yetersiz

Raporda, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve diğer kuruluşların hayat kurtaran koruma hizmetlerinin yetersiz olduğu vurgulandı. İnsani yardımların daha etkili olması ve düzensiz göçmenlerin karşılaştığı acıların azaltılması için somut ve rota bazlı koruma müdahalelerinin gerekliliği vurgulandı.

Orta Akdeniz’deki Düzensiz Göç Sorunu

Orta Akdeniz rotası, Avrupa’ya yönelik düzensiz göç akınında İtalya, Malta, Libya ve Tunus arasında kalan bir güzergah olarak öne çıkıyor. Bu rotada genellikle Kuzey Afrika kıyılarından denize açılan ve Avrupalı devletlerin görevlileri yerine sivil toplum kuruluşları tarafından kurtarılan düzensiz göçmenler bulunuyor.

İlgili Yazılar