Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail Parlamentosu, Haredilere Askerlik Muafiyeti Tasarısını Kabul Etti

İsrail Parlamentosu, Haredilere Askerlik Muafiyeti Tasarısını Kabul Etti

haber haber - - 2 dk okuma süresi
11 0

Parlamentoda Çoğunlukla Onaylandı

İsrail ordusu radyosunun haberine göre, Haredilere askerlik hizmetinden muafiyet tanıyan zorunlu askerlik yasa tasarısı, Savunma Bakanı Yoav Galant’ın muhalefetine rağmen parlamentodaki 120 milletvekilinden 63’ünün oyuyla onaylandı.

Haredilerin Nüfus Oranı ve Muhalefeti

Harediler, İsrail nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor. Çoğunlukla dini gerekçelerle askere gitmeyi reddeden Harediler, ülkedeki nüfusun önemli bir kesimini oluşturuyor. Ülkedeki Haredi Yahudilerinin çoğunluğu Batı Kudüs’teki Meaşerim Mahallesi’nde ve başkent Tel Aviv yakınlarındaki Bney Brak kentinde yaşıyor.

Askerlik Muafiyeti ve Tartışmalar

İsrail’de 1 Kasım 2022 seçimlerinden zaferle ayrılan Likud lideri Binyamin Netanyahu’nun koalisyonunda aşırı sağcı partilerin yanı sıra ultra Ortodoks Şas ve Birleşik Tevrat Yahudilik partileri bulunuyor. Harediler, toplumun geri kalanına entegre olmayı reddederek askerlik hizmetinden muaf tutulmayı savunuyorlar.

İsrail’de kadın ve erkekler için 3 yıl zorunlu askerlik hizmeti bulunurken, Haredilere 26 yaşına kadar Tevrat Kursları’nda eğitim almaları şartıyla askerlik muafiyeti tanınıyor. Koalisyon ortağı Haredi partiler, temsil ettikleri kesimin askerlikten muaf tutulmasını yasal güvence altına almak için Tevrat eğitimini temel hak olarak savunuyorlar.

İlgili Yazılar