Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail Ordusu Gazze’ye Topçu Ateşiyle Saldırı Düzenledi

İsrail Ordusu Gazze’ye Topçu Ateşiyle Saldırı Düzenledi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
5 0

İsrail’in Mevasi Bölgesine Saldırısı

İsrail ordusu, Gazze’nin Mevasi bölgesine uzun saatler boyunca **topçu ateşiyle** saldırı düzenledi. Bu saldırılar sonucunda bölgede yaşayan yerinden edilen Filistinliler arasında ölü ve yaralananlar oldu.

İsrail Askeri Araçları İlerliyor

Saldırılar sürerken, İsrail askeri araçları **Eş-Şakuş** bölgesi ve **Bölge Parkı**’nın güneyinde ilerlemeye devam etti. Bölgedeki Filistinliler, askeri araçları görünce çadırlarını terk edip **Han Yunus**’a doğru kaçmaya başladı.

Mevasi Bölgesi ve Güvenli Bölgeler

**Han Yunus** ile **Refah** kentlerine uzanan El-Mevasi bölgesi, İsrail ordusunun daha önce göçe zorladığı Filistinlilerin gitmesini istediği **güvenli bölgeler** arasında yer alıyordu. Bölgede altyapı, temel hizmetler ve iletişim imkanları oldukça yetersiz durumda.

İsrail’in Gazze’deki Katliamı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İsrail ordusunun son 24 saatte gerçekleştirdiği saldırılarda **47 Filistinli hayatını kaybetti** ve **52 kişi yaralandı**. İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ise ölenlerin sayısı **37 bin 765’e**, yaralananların sayısı ise **86 bin 429’a** yükseldi.

Filistin Kızılayı ve Yakıt Sıkıntısı

Filistin Kızılayı, **Gazze’deki 18 ambulansın hizmet dışı kaldığını** duyurdu. İsrail’in sınırları kapatarak yardım ve tıbbi malzemelerin girişini engellediği belirtilirken, Kızılayın ambulans filosunun yüzde 36’sına tekabül eden 18 aracın çalışmadığı vurgulandı.

İlgili Yazılar