Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gazze’deki Hastanede Elektrik Krizi: Jeneratör Arızası Ölümlere Neden Olabilir

Gazze’deki Hastanede Elektrik Krizi: Jeneratör Arızası Ölümlere Neden Olabilir

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

Hastanenin Tek Jeneratörü Arızalandı, Ölüm Tehlikesi

Hastane yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, Gazze’deki bir hastanenin jeneratörlerinden birinin teknik arıza nedeniyle çalışmayı durdurduğu belirtildi. Bu durumun, yoğun bakım odaları ve solunum cihazları gibi kritik bölgelerde bulunan onlarca yaralı, hasta ve prematüre bebeğin ölümüyle sonuçlanabilecek bir insani felaketin habercisi olduğu vurgulandı.

İsrail’in Elektrik Vermediği Gazze’de Hastane Çaresiz

Hastanenin 244 gündür sadece iki jeneratörle çalıştığı ifade edilen açıklamada, İsrail’in Gazze’ye elektrik vermemesi ve Gazze Şeridi’nin tek elektrik santraline yakıt sağlamaması nedeniyle ciddi bir elektrik krizi yaşandığı belirtildi. Her iki jeneratörün de çalışma sürekliliğini sağlamak için düzenli bakım ve dinlenme sürelerine ihtiyaç duyduğu, ancak İsrail’in jeneratörlere yedek parça girişini engellediği iddia edildi.

Uluslararası Topluma “İmdat Çağrısı”

Gazze’deki hasta, yaralı ve çocukların kesin ölümden kurtarılması için uluslararası topluma, uluslararası kurum ve kuruluşlara, tüm Arap ve İslam ülkelerine “imdat çağrısı” yapıldı. Açıklamada, hastaneye elektrik verecek jeneratörlerin acilen sağlanması gerektiği belirtildi. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer uluslararası kuruluşlardan, hastanenin içinde bulunduğu tehlikeli koşulları incelemeleri ve krize acil müdahale etmeleri istendi.

Açıklamada, İsrail’in hastaneyi hizmet dışı bırakma ve boyun eğdirme girişimleri kınanırken, sağlık sektöründe yaşanabilecek felaketin sorumluluğunun İsrail ve Amerikan yönetimine ait olduğu belirtildi.

İlgili Yazılar