Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gazze’de Yetersiz Beslenme ve İnsani Felaket

Gazze’de Yetersiz Beslenme ve İnsani Felaket

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

Gazze’de Yetersiz Beslenme Nedeniyle Bir Çocuk Hayatını Kaybetti

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, Gazzeli bir çocuk, kıtlık ve susuzluktan kaynaklanan sebeplerden dolayı Deyr el-Belah kentindeki Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Bu durumla birlikte Gazze Şeridi’nde yetersiz beslenme nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 40’a ulaştı.

Gazze Şeridi’nde Gıda Krizi Derinleşiyor

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesinde bulunan Kemal Advan Hastanesi’ndeki kaynaklar, bölgede 200’den fazla çocuğun yetersiz beslenme belirtileri gösterdiğini belirtti. İnsani felaketin kapıda olduğunu vurgulayan kaynaklar, Gazze’nin kuzeyinde ciddi bir gıda krizi yaşandığını ifade etti.

İsrail’in Sınır Geçişlerini Kapatması Krizi Derinleştiriyor

Gazze’nin kuzeyi, İsrail’in sınır geçişlerini kapatması ve yardım tırlarının bölgeye girememesi sebebiyle ciddi bir gıda kriziyle karşı karşıya. İsrail’in 7 Mayıs’ta Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafını işgal etmesi, Gazze’ye yardım akışının durmasına ve yaralıların yurt dışına çıkamamasına neden oldu. Bu durum, bölgedeki insani felaketi daha da şiddetlendiriyor.

İsrail’in Saldırıları Sonucu Binlerce Ölü ve Yaralı

Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 37 bin 266 kişi hayatını kaybetti, 85 bin 102 kişi ise yaralandı. Hala enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak sağlık ekiplerinin ve sivil savunma görevlilerinin ulaşamadığı belirtildi.

İlgili Yazılar