Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gazze Şeridi’nde Gıda Kıtlığı ve İnsani Kriz: Açlıkla Baş Başa

Gazze Şeridi’nde Gıda Kıtlığı ve İnsani Kriz: Açlıkla Baş Başa

haber haber - - 2 dk okuma süresi
11 0

Gazze’nin Kuzeyindeki İnsanlar Hayatta Kalmak İçin Yabani Otlarla Mücadele Ediyor

Gazze’nin kuzey bölgelerinde, insanlar konserve yiyeceklerin yanı sıra yabani otlar ve ağaç yapraklarıyla hayatta kalmaya çalışıyor. Ancak yiyecek ve su bulmakta yaşanan sıkıntılar, özellikle çocuklar ve yaşlılar arasında yetersiz beslenme, su kaybı ve hatta ölümle sonuçlanabiliyor.

Yetersiz Beslenme Nedeniyle Ölümler Artıyor

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde ve Gazze kentinde yetersiz beslenme nedeniyle ölümler artıyor. Gazze’deki hükümete bağlı Medya Ofisi’nin raporuna göre, şu ana kadar 33 kişi açlıktan hayatını kaybetti. Ayrıca son dönemde 50’den fazla çocuğa yetersiz beslenme teşhisi konuldu.

İsrail’in Gazze’yi Açlığa Mahkum Etmesi

Gazze ve Kuzey Gazze’deki Filistinliler, İsrail’in sınır kapılarını kapatması nedeniyle daha da kötüye giden bir insani krizle ve açlıkla karşı karşıya. İsrail’in Gazze’ye giren tır sayısını sınırlı tutması ve sürekli değil aralıklarla girmesinin, uluslararası suç teşkil ettiği belirtiliyor.

Uluslararası Yardım Çağrıları ve Yetersiz İskelenin Durumu

Gazze’deki hükümet yetkilileri, uluslararası kurumları ve insani yardım kuruluşlarını Gazze halkına yardım etmeye ve ablukanın kırılması için baskı yapmaya çağırıyor. ABD’nin Gazze sahilinde kurduğu yüzer iskele ise iki aydan kısa bir sürede işlevsiz hale gelerek eleştirilere neden oldu.

Refah Sınır Kapısı’nın Kapalı Tutulması

İsrail ordusunun 7 Mayıs’ta Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatmasıyla Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması, Gazze’ye insani yardım girişlerini engelliyor. Gıda sıkıntısıyla mücadele eden Gazze’ye insani yardım ve ticari mal taşıyan tırlar, Mısır sınırında beklemek zorunda kalıyor.

İlgili Yazılar