Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Fransızlar Seçim Sonuçlarından Memnun Değil

Fransızlar Seçim Sonuçlarından Memnun Değil

haber haber - - 2 dk okuma süresi
4 0

Fransızların Yüzde 70’i Seçim Sonuçlarından Memnun Değil

Elabe şirketinin yaptığı ankete göre, Fransızların büyük çoğunluğu, erken genel seçimlerin ardından seçim sonuçlarından ve Meclis’in siyasi dağılımından memnun değil. Sol ittifakı Yeni Halk Cephesi seçmenleri en mutlu kesimken, aşırı sağcı Ulusal Birlik partisi seçmenleri en az memnun olan grup.

Macron’un Meclisi Feshetme Kararı Yanlış Bulunuyor

Ankete katılan Fransızların yüzde 65’i, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Meclisi feshederek yanlış bir karar aldığını düşünüyor. Ancak yüzde 34’ü bu kararı doğru bulduğunu ifade ediyor.

Fransızların Yüzde 74’ü Ülkenin Yönetilemez Olduğunu Düşünüyor

Seçim sonuçları ve Meclis dağılımını gördükten sonra Fransızların yüzde 74’ü ülkenin yönetilemez olduğunu düşünürken, halkın yüzde 25’i aksi yönde düşünüyor. Bu görüş, iktidar kanadı ve sol ittifak seçmenleri arasında farklılık gösteriyor.

Fransızların Çoğu Seçimleri Macron İçin Başarısızlık Olarak Görüyor

Fransızların yüzde 75’i, seçimlerin Macron ve iktidar kanadı için bir “başarısızlık” olduğu kanaatini paylaşıyor. Yalnızca yüzde 5’i iktidarın Cumhuriyet İçin Hep Birlikte ittifakını seçimden en güçlenen siyasi oluşum olarak görüyor.

Yeni Hükümet İçin Belirsizlik Devam Ediyor

Fransa’da 7 Temmuz’da düzenlenen erken genel seçimlerin ikinci turunda hiçbir parti veya ittifak Meclis’te mutlak çoğunluğa ulaşamadığı için yeni hükümet kurulamadı. Cumhurbaşkanı Macron, istikrarlı bir çoğunluk sağlanana kadar yeni bir başbakan atamayacağını ve mevcut hükümetin görevine devam edeceğini açıkladı.

İlgili Yazılar