Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Fransa’da Genel Seçimlerin İkinci Turu Tamamlandı

Fransa’da Genel Seçimlerin İkinci Turu Tamamlandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
6 0

Yerel Saatle Başlayan Oy Verme İşlemi Tamamlandı

Fransa’da gerçekleşen genel seçimlerin ikinci turu, yerel saatle 08.00’de başlayan oy verme işleminin ardından, büyük şehirlerde 20.00’de tamamlandı.

İttifaklar Olumlu Sonuç Aldı

Seçimde sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi İttifakı ile Macron’un “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı, aşırı sağa karşı gittiği işbirliğiyle olumlu sonuç aldı. Yeni Halk Cephesi ittifakı sandıktan birinci çıkarken; Macron ittifakı ikinci oldu.

Elabe ve Ipsos-Talan Anketlerine Göre Milletvekili Tahminleri

Elabe anket şirketine göre, Yeni Halk Cephesi’nin 175 ila 205, Macron ittifakının 150 ila 175, Ulusal Birlik ittifakının ise 115 ila 150 milletvekili çıkarabileceği tahmin ediliyor. Ipsos-Talan şirketlerinin anketine göre ise, Yeni Halk Cephesi’nin 172 ila 192, Macron ittifakının 150 ila 170, Ulusal Birlik ittifakının ise 132 ila 152 milletvekili olabileceği öngörülüyor.

Katılım Oranında Rekor Seviyede Artış

Genel seçimlerin ikinci turunda katılım oranında rekor seviyede artış yaşandı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, seçime katılım oranı 20 puan artarak 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Fransa’da Siyasi Kulislerdeki Gelişmeler

Fransa’da gerçekleşen genel seçimlerde, aşırı sağın öne çıkması üzerine yapılan ittifaklar ve sonuçlar, ülke siyasi kulislerinde merakla takip ediliyor. Macron’un aldığı erken seçim kararı ve siyasi partilerin ittifakları, Fransa’nın geleceği üzerinde belirleyici olacak gibi görünüyor.

İlgili Yazılar