Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. DEB Partisi Başkanı Asafoğlu: “Batı Trakya Türklerinin Kimliğini Savunmaya Devam Edeceğiz”

DEB Partisi Başkanı Asafoğlu: “Batı Trakya Türklerinin Kimliğini Savunmaya Devam Edeceğiz”

haber haber - - 2 dk okuma süresi
4 0

DEB Partisi’ne Yönelik İddialar

Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığının kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu, partilerinin denetlenmesi ve yasal faaliyetlerinin durdurulması talebiyle aşırı sağ parti başkanlarının da içinde olduğu bazı kişilerin, partililerin kendilerini Türk olarak ifade etmesini gerekçe göstererek Danıştay ve Yargıtay’a başvurduklarını açıkladı. Asafoğlu, bu başvuruları “endişe verici” olarak nitelendirdi.

DEB Partisi’nin Durumu

Asafoğlu, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine bugüne dek parti olarak 3 kez katıldıklarını ve her seçimde Batı Trakya’da birinci parti olduklarını vurgulayarak, “Bu da Batı Trakya Türk Azınlığının ‘Benim siyasi temsilcim DEB Partisidir’ dediği anlamına geliyor.” şeklinde konuştu. DEB Partisi, Batı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadeleyle tanınıyor ancak ülke genelinde uygulanan yüzde 3 seçim barajını aşamadığından AP’ye milletvekili gönderememişti.

Asafoğlu’nun Açıklamaları

Asafoğlu, DEB Partisi olarak Batı Trakya Türklerinin inkar edilen kimliğini savunmaya devam edeceklerini belirterek, “Bizi hiçbir şekilde yıldıramazlar.” dedi. Yunanistan’da 2024’te DEB aleyhine böylesi bir talepte bulunulmasını üzücü olarak değerlendiren Asafoğlu, partilerinin Batı Trakya Türklerinin temsilcisi olduğunu vurguladı.

Asafoğlu, henüz ellerine ulaşan herhangi bir tebligat olmadığını belirterek, dosyaların içeriğini öğrenme talebiyle yargıya başvurduklarını ifade etti. Dr. Sadık Ahmet’in 1989’da yüksek oy alarak bağımsız milletvekili seçildiğini hatırlatan Asafoğlu, Batı Trakya Türklerinin siyasi temsili için yüzde 3 seçim barajının kaldırılmasını istediklerini belirtti.

İlgili Yazılar