Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler, İsrail’in Yardım Dağıtımını Engellemesine Tepki Gösterdi

Birleşmiş Milletler, İsrail’in Yardım Dağıtımını Engellemesine Tepki Gösterdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
9 0

BM’nin Ateşkes ve İnsani Yardım Çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dujarric, BM’nin çok büyük risk altında yardım dağıtımı yapmaya çalıştığını belirtirken, İsrail’den talep ettikleri iyileştirmelere ilişkin henüz gelişme olmadığını söyledi. Dujarric, İsrail’in BM’nin taleplerini yerine getirmemesi halinde örgütün yardım dağıtımını askıya alacağına ilişkin haberlere karşılık “Gazze’den çekilmiyoruz.” dedi.

BM’nin Talepleri ve İsrail’in Tutumu

Dujarric, ABD’nin yüzer iskelesinden yardım dağıtımına ilişkin, BM’nin hala güvenlik durumunu gözden geçirdiğini ve gerekli koşullar sağlanmadığı için buradan yardım dağıtımı yapmadığını kaydetti. BM’nin giderek daralan bir ortamda yardım dağıtımaya çalıştığını anlatan Dujarric, BM’nin taleplerinin esasen çok basit olduğunu bildirdi.

İnsani Kriz ve Çocuk Hakları İhlalleri

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası başlattığı saldırılarda, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılar artıyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da 7 Ekim’den beri gözaltına alınan Filistinlilerin sayısı 9 bin 400’e ulaşırken, ölenlerin sayısı da 553 oldu. İsrail hapishanelerinde 9 bin 112 Filistinli bulunuyor ve Gazze’de ölenlerin sayısı 37 bin 718’e yükseldi.

İsrail ordusu, binlerce Filistinliyi alıkoyarken, çocuklara yönelik ihlaller yüzde 155 arttı. Gazze’de ciddi düzeyde yetersiz beslenmeyle mücadele eden çocukların sayısında da artış yaşanıyor.

İlgili Yazılar