Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler BM’den Gazze’deki İnsani Durumun Vahameti

Birleşmiş Milletler BM’den Gazze’deki İnsani Durumun Vahameti

haber haber - - 2 dk okuma süresi
9 0

İsrailli Yetkililerin Engelleri Sürüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’nin kuzeyine planlanan insani yardım operasyonlarına ilişkin İsrailli yetkililerin engellerinin devam ettiğini belirtti. Haq, İsrail’in daha önceden koordine edilmiş 61 insani yardım operasyonundan sadece 28’ine izin verdiğini, 8’inin engellendiğini, 16’sının yavaşlatıldığını ve 9’unun ise iptal edildiğini aktardı. BM Sözcü Yardımcısı, İsrail’in Gazze’ye yönelik insani yardım operasyonlarını kolaylaştırması gerektiğine vurgu yaptı.

Yerinden Edilenlerin Zorlu Mücadelesi

BM Sözcü Yardımcısı Haq, Gazze’nin güneyinde yerinden edilen yüz binlerce kişinin zor koşullar altında mücadele verdiğine dikkat çekti. Barınma, sağlık hizmetleri, gıda, su ve hijyen gibi temel ihtiyaçlara erişimin zayıf olduğunu belirten Haq, insanların aşırı kalabalık çadırlarda yaşamak zorunda kaldığını ifade etti. Suya erişimin düşük düzeyde olduğunu vurgulayan Haq, hijyen koşullarının sağlanamaması nedeniyle hastalıkların yayıldığını aktardı. Ayrıca, birçok ailenin yetersiz beslendiğini ve bazılarının günlerce tek bir öğünle yetinmek zorunda kaldığını paylaştı.

İsrail’in Gazze’deki Saldırıları

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ediyor. Son 24 saatte gerçekleşen saldırılarda 35 Filistinlinin yaşamını yitirdiği, 130 kişinin yaralandığı belirtildi. İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 37 bin 431’e yükselirken, yaralı sayısının 85 bin 653 olduğu kaydedildi. Açıklamada, sağlık ekipleri ve sivil savunma görevlilerinin, İsrail’in engellemeleri nedeniyle enkaz altında kalan ve yol kenarlarında bulunan cesetlere ulaşamadığı da belirtildi.

İlgili Yazılar