Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Biden, Yüksek Mahkeme Kararını Değerlendirdi

Biden, Yüksek Mahkeme Kararını Değerlendirdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
6 0

Biden, Kararı Tehlikeli ve Halka Bıraktı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da mikrofonların karşısına geçerek ABD Yüksek Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi. Mahkemenin, eski Başkan Trump’ın “kısmi başkanlık dokunulmazlığı” olduğuna hükmetmesi üzerine Biden, bu kararı “hukukun üstünlüğünü baltalayan tehlikeli bir emsal” olarak nitelendirdi.

Amerikan Halkına Karar Verme Çağrısı

Biden, yaptığı açıklamada, “Mahkemenin kararı kesin olarak başkanın yapabileceklerinin neredeyse hiçbir sınırı olmadığı anlamına geliyor” ifadesini kullandı. Ayrıca, artık Amerikan halkının, Trump’ın 6 Ocak’taki rolü konusunda karar vermesi gerektiğine vurgu yaparak, “Amerikan halkının, Trump’ın gücünü korumak için şiddete başvurmasının kabul edilebilir olup olmadığına, başkanlık için Trump’a güvenmek isteyip istemediğine karar vermesi gerekiyor” dedi.

Yüksek Mahkeme Kararı ve Sonuçları

ABD Yüksek Mahkemesi, eski Başkan Trump’ın “bazı konularda dokunulmazlığı” olduğuna hükmetmiş ancak bu dokunulmazlığın, özel davranışları için geçerli olmadığına karar vermişti. Bu karar, Trump’ın ilgili suçlamaların hangilerinden muaf olacağının belirlenmesi için ek brifing ve duruşmalarla yargılama sürecinin uzun süre ertelenebileceği yorumlarına neden olmuştu.

6 Ocak Kongre baskınındaki rolü ve 2020 Başkanlık seçimlerine müdahale suçlamalarıyla hakkında dava açılan Trump, dokunulmazlık iddiasıyla Yüksek Mahkeme’ye başvurmuş ve kararın iptalini talep etmişti.

İlgili Yazılar