Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ‘Beyaz Saray’dan Gazze İçin Ateşkes Taslağı Önerisi

‘Beyaz Saray’dan Gazze İçin Ateşkes Taslağı Önerisi

haber haber - - 1 dk okuma süresi
14 0

ABD, Mısır ve Katar Ortak Çağrı Yaptı

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze’de ateşkes sağlanması ve rehinelerin serbest bırakılması için devam eden müzakerelerde ABD, Mısır ve Katar’ın arabulucu olarak yer aldığı belirtildi. Hem Hamas’a hem de İsrail’e, Başkan Biden’ın belirlediği ilkeleri içeren anlaşmayı sonuçlandırmaları yönünde ortak çağrı yapıldı.

Ateşkes Taslağı Detayları

Açıklamada, ateşkes taslağının tüm tarafların çıkarını gözeterek taleplerini bir araya getirdiği vurgulandı. Bu taslağın Gazze halkına ve rehinelerle ailelerine acil yardım sağlayacağı, kalıcı ateşkes ve krizin sonlandırılması için bir yol haritası sunduğu belirtildi.

Biden’ın Önerisi ve İlkeler

ABD Başkanı Joe Biden’ın 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’deki ateşkes ve rehinelerle ilgili yeni bir öneri sunduğu duyurulmuştu. İlk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ve rehinelerin bir kısmının serbest bırakılması öngörülmüştü. İkinci aşamada çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması için müzakereler yapılması planlanmıştı.

İlgili Yazılar