Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD ve Ukrayna Savunma İş Birliği Anlaşması İmzaladı

ABD ve Ukrayna Savunma İş Birliği Anlaşması İmzaladı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

ABD Başkanı Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

İtalya’nın Fasano bölgesinde gerçekleşen G7 Liderler Zirvesi marjında buluşan ABD Başkanı Biden ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ortak bir basın toplantısı düzenledi. İki lider, ABD ile Ukrayna arasında 10 yıllık savunma iş birliği anlaşmasını imzalayarak, NATO’nun güvenliği ve Ukrayna’nın savunma zemini için önemine vurgu yaptılar.

Biden: “Ukrayna’ya Yardım Etmeye Devam Edeceğiz”

Biden, Rusya’ya ait finansal varlıkların dondurularak Ukrayna lehine kullanılması kararını överek, bu fonun 50 milyar dolarının Ukrayna’ya aktarılmasının önemine dikkat çekti. Ukrayna’nın savunma ve caydırıcılık kapasitesini artırmayı hedeflediklerini belirten Biden, Amerikan askeri göndermeden silah, mühimmat ve diğer desteklerle yardım edeceklerini açıkladı.

Biden, Zelenskiy ile imzalanan savunma anlaşmasının barış taahhüdü olduğunu vurgulayarak, Rusya’nın saldırganlığına karşı Ukrayna’ya desteklerini sürdüreceklerini ve yeni yaptırımlar konusunda adımlarını devam ettireceklerini belirtti.

Zelenskiy: “ABD’ye Teşekkür Ediyorum”

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ABD’ye teşekkür ederek, savunma anlaşmasıyla iki ülke arasındaki iş birliğinin daha derin ve nitelikli bir hale geleceğini ifade etti. İtalya’da gerçekleşen G7 Zirvesi’nde alınan kararla Rusya Merkez Bankası’nın dondurulmuş varlıklarının faiz gelirlerinden yararlanılarak Ukrayna’ya 50 milyar dolar kredi verilmesi kararı da hatırlatıldı.

300 Milyar Dolarlık Rus Varlıkları Donduruldu

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana Batı ülkeleri, yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus varlığını dondurdu. Bu tutarın büyük bir kısmı Avrupa Birliği ülkelerinde bulunuyor. Dondurulan varlıkların faiz gelirleri, Ukrayna’yı desteklemek için kullanılacak.

İlgili Yazılar