Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Beyaz Saray’da Buluştu

ABD Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Beyaz Saray’da Buluştu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
10 0

Biden ve Stoltenberg, Avrupa’daki Güvenliği Güçlendirmek İçin İşbirliği Yapacaklarını Belirtti

ABD Başkanı Joe Biden, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i Beyaz Saray’da ağırladı ve basına kısa bir açıklama yaptı. Biden, Stoltenberg’e teşekkürlerini ileterek, “Birlikte Rusya’nın Avrupa’daki saldırılarını engelliyoruz” dedi.

NATO Zirvesi’nde İttifakın 75. Yıl Dönümü Kutlanacak

Stoltenberg, temmuz ayında Washington’da düzenlenecek NATO Zirvesi’nde İttifakın 75. yıl dönümünü kutlayacaklarını ve geleceğe yönelik önemli kararlar alacaklarını belirtti. Stoltenberg, “NATO müttefikleri bu yıl savunma harcamalarını yüzde 18 artıracak” açıklamasını yaptı ve yüzde 2’lik harcamayı yapan ülkelerin sayısının arttığını vurguladı.

ABD ve NATO’nun Ukrayna’ya Destekleri Güçlendirilecek

Stoltenberg, ABD Başkanı Biden’a Ukrayna konusunda gösterdiği güçlü liderlik için teşekkür ederek, NATO’nun Ukrayna’ya güvenlik yardımı ve eğitim sağlamada öncü rol üstleneceğini belirtti. Stoltenberg, “Ukrayna’ya verilen destek ne kadar güçlü olursa, savaş o kadar erken biter” ifadesiyle bu konudaki önemin altını çizdi. Ayrıca, ABD Kongresi’nin Ukrayna’ya yönelik 60 milyar dolar yardım kararını da memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna ile ateşkes anlaşmasının öncelikli koşulu olarak daha fazla toprak talep ettiğine dikkat çekerek, bu durumun barış teklifi olmadığını vurguladı. Ukrayna’da kalıcı ve adil bir barış sağlamanın en iyi yolunun askeri yetenekleri güçlendirmek olduğunu belirten Stoltenberg, bunun Ukrayna’nın egemenliğini ve bağımsızlığını koruyacağını dile getirdi.

İlgili Yazılar