Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye’de Gençlerin İş Hayatı ve Kariyer Tercihleri Araştırması Sonuçları Açıklandı

Türkiye’de Gençlerin İş Hayatı ve Kariyer Tercihleri Araştırması Sonuçları Açıklandı

haber haber - - 3 dk okuma süresi
13 0

Gençlerin Klasik Mesaili İşlerden Uzak Durduğu Ortaya Çıktı

Türkiye genelinde 121 üniversiteden 91 bin 342 öğrenci ve iş yaşamının ilk 5 yılındaki 39 bin 533 gençle yapılan ankette, gençlerin klasik mesaili asgari ücretli işleri istemediği belirlendi. Araştırmaya katılan gençlerin en fazla çalışmak istediği bölüm yüzde 23,39 payla üretim ve Ar-Ge olarak belirlendi. Pazarlama ve reklam ikinci sırayı alırken, IT (bilgi teknolojisi) üçüncü sırada yer aldı.

Gençlerin Çalışma Şartlarındaki Önemli Değişim: Hibrit Çalışma

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 78’i, “hibrit çalışma” olanaklarının olmaması durumunda işe başlamayacaklarını ifade etti. İş yaşamına atılmış gençler arasında da bu oran yüzde 64 olarak belirlendi. Gençler için evden çalışma imkanı kadar, maaşın yanı sıra yan haklar da önemli bir kriter haline geldi.

Firma Tercihindeki Değişim

Önceki yıllarda telekom, bankacılık ve denetim sektörü firmalarının tercih edildiği gözlemlenirken, son araştırmada savunma sanayi, hızlı tüketim ürünleri ve e-ticaret şirketlerinin öne çıktığı görüldü. Realta Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen araştırmada gençlerin maaş ve yan haklar konusundaki beklentilerinin arttığı dikkat çekti.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Realta Danışmanlık Genel Müdürü ve EGŞ Araştırma Direktörü Ali Ayaz, gençlerin sadece maddi değil sosyal ve insani konularla da ilgilenen üst yöneticilerle çalışmak istediklerini belirtti. Ayrıca, 3İK Marka İletişim Ajansı Başkanı Alper Çakıroğlu da gençlerin üst yöneticilerden sadece rakamlarla değil, sosyal ve insani konularla da ilgilenmelerini talep ettiklerini vurguladı.

Araştırma Bulguları

  • En çok tercih edilen bölüm: Üretim ve Ar-Ge (%23,39)
  • İkinci sırada: Pazarlama ve Reklam
  • Üçüncü sırada: Bilgi Teknolojisi (IT)
  • Gençlerin yüzde 78’i hibrit çalışmayı tercih ediyor.
  • Önceki yıllara göre sektörel tercihlerde değişim: Savunma sanayi, hızlı tüketim ürünleri ve e-ticaret şirketleri öne çıktı.

İlgili Yazılar