Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Taylor Swift’in Avrupa Turnesi Ekonomi Üzerinde Nasıl Bir Etki Yaratacak?

Taylor Swift’in Avrupa Turnesi Ekonomi Üzerinde Nasıl Bir Etki Yaratacak?

haber haber - - 2 dk okuma süresi
8 0

Swift’in Avrupa Turnesi Turizmi ve Hizmet Sektörünü Canlandırıyor

Ünlü pop yıldızı Taylor Swift’in Avrupa turnesi, turizmi ve hizmet sektörünü hareketlendiriyor. Hayranların konserlere olan talebi, uçak biletleri, oteller, restoranlar ve hediyelik eşyalar için harcama yapmalarına neden oluyor. Özellikle Londra’daki 8 konseri, yüzbinlerce kişinin izlemesi bekleniyor.

Analistler Ekonomik İzleri Tartışıyor

Ekonomistler, Swift’in turnesinin Avrupa ekonomisinde nasıl bir etki yaratacağını tartışıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın baş ekonomisti Philip Lane, Swift çılgınlığının hizmet sektöründeki enflasyonu artırabileceği uyarısında bulundu. Ayrıca, Portekiz İstatistik Ofisi, Taylor Swift konserinin Lizbon’da enflasyonu hızlandırdığını belirtti.

Merkez Bankaları ve Enflasyon

Avrupa Merkez Bankası, enflasyonist baskıların devam ettiği endişesiyle faiz oranlarını düşürmeye başladı. Ancak, hizmet sektöründeki fiyat artışları beklenenden yüksek seyrettiği için enflasyonist baskılar devam ediyor. Swift’in turnesinin, otel odaları ve uçuşlara olan talebi artırarak fiyatları yükseltebileceği öngörülüyor.

İngiltere’de Enflasyon ve Merkez Bankası

TD Securities stratejisti Lucas Krishan, Swift’in ağustos ayındaki konserlerinin İngiltere’de hizmet enflasyonunu artırabileceğini belirtti. Bu durumun İngiltere Merkez Bankası’nı faiz indirimine gitmeme konusunda cesaretlendirebileceği düşünülüyor. Ancak, bazı ekonomistler bu görüşe katılmayarak, Swift’in merkez bankası politikasını etkilemeyeceğini vurguluyor.

İlgili Yazılar