Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Milyonlarca Memur ve Emeklinin Zam Beklentileri Yerle Bir Oldu

Milyonlarca Memur ve Emeklinin Zam Beklentileri Yerle Bir Oldu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
6 0

Haziran Enflasyonu Beklentilerin Altında

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı haziran enflasyonu, yüzde 1.64 ile beklentilerin çok altında kaldı. Bu durum, milyonlarca memur ve emeklinin zam beklentilerini olumsuz etkiledi.

Memur ve Emekli Zammı Yetersiz Kaldı

Memur ve emekli zammına uygulanacak 6 aylık enflasyon yüzde 24.73 olarak açıklandı. Ancak bu zam oranı, yoksulluğun artmasına neden oldu. Özellikle temmuz ayına ertelenen kamu zamları ve akaryakıt zammının haziran sonuna kaydırılması, zammın düşük çıkmasında etkili oldu.

Memur ve Emeklilere Yapılacak Zamlar

Bu ay içerisinde memur ve memur emeklilerine yüzde 19.31, işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise yüzde 24.73 zam yapılacak. Zamlar kök ücretlere yapılacak olup, en düşük emekli aylığı olan 10 bin lira değiştirilmeyecek.

Memur ve Memur Emeklileri Enflasyona Yenildi

Memur ve memur emeklilerine her 6 ayda bir toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı kadar zam yapılmaktadır. Ancak bu sefer enflasyonun yüksek çıkması sebebiyle toplu sözleşme zammı, enflasyonun gerisinde kaldı. Toplam zam oranı yüzde 19.31 olarak belirlendi.

CHP’den Tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine tepki gösterdi. Bulut, enflasyon oranlarının milyonlarca insanı zor durumda bıraktığını belirterek, asgari ücretliler ve kök aylığı düşük olan emeklilerin zamlardan yeterince pay alamayacağını vurguladı. Bulut, hükümetin enflasyonun altında ezdirdiği milyonlarca insanın geçim derdine derman olmak yerine daha da zor duruma soktuğunu ifade etti.

İlgili Yazılar