Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İŞKUR’un Genç İstihdamı Artırma Çalışmaları

İŞKUR’un Genç İstihdamı Artırma Çalışmaları

haber haber - - 2 dk okuma süresi
4 0

Bakan Işıkhan, Gençlere Yönelik Teşvikleri Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, gençlere yönelik teşvikler ve İŞKUR’un genç istihdamını arttırmak için yaptığı çalışmalara ilişkin videolu açıklama yaptı. Işıkhan, Genç Girişimci Teşvik Uygulaması’nı vurgulayarak gençlerin ülkenin kalkınmasına katkıda bulunmalarını ve kendi geleceklerini inşa etmelerini desteklediklerini belirtti.

Genç Girişimci Teşviki Uygulaması

Bakan Işıkhan, 2018’den bu yana uygulanan Genç Girişimci Teşviki Uygulaması ile 18-29 yaş arası genç girişimcilere sigorta prim teşviki sağlandığını açıkladı. Bu uygulama sayesinde kendi işinin sahibi olmak isteyen genç girişimcilere destek verilirken, 2024 yılı itibarıyla 105 bin 724 genç bu teşvikten yararlandı.

İŞKUR’un Genç İstihdamındaki Rolü

Bakan Işıkhan, İŞKUR’un 22 yılda genç işsizliğini önlemek ve genç istihdamını artırmak için aktif işgücü hizmetleriyle iş ve meslek danışmanlığı sistemini etkin şekilde kullandıklarını belirtti. İŞKUR aracılığıyla 4 milyon 719 bin 597 genç işe yerleştirilirken, 1 milyon 843 bin 710 genç mesleki eğitim kurslarından faydalandı.

Ne Eğitimde Ne de İstihdamda (NEET) Sorununa Çözüm

Bakan Işıkhan, “Ne Eğitimde Ne de İstihdamda (NEET)” olarak adlandırılan gençlerin sayısında yaşanan azalışa değinerek, NEET’lere yönelik yapılan Potansiyel NEET Tespiti ve İş Avcılığı Danışmanlık Modeli’nin gençlere etkili bir destek sağladığını söyledi. Bu kapsamda, İş Avcılığı Modeli ile yaklaşık 702 bin gence danışmanlık hizmeti verilirken, 96 bin 551 gencin işe yerleştirildiği bilgisi paylaşıldı.

İlgili Yazılar