Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bakan Bolat: Türkiye Ekonomisi Yüzde 5,7 Büyüdü

Bakan Bolat: Türkiye Ekonomisi Yüzde 5,7 Büyüdü

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Bakan Bolat’ın Değerlendirmesi

Bakan Bolat, yılın ilk çeyreğine ilişkin Türkiye İstatistik Kurumu verilerini değerlendirerek, Türkiye ekonomisinin yıllık yüzde 5,7 büyüdüğünü belirtti. Ayrıca, ekonominin kesintisiz büyüme performansını 15 çeyrek boyunca sürdürdüğüne dikkat çekti.

Dış Ticaretin Katkısı

Bakan Bolat, mal ve hizmet ihracatının yıllık bazda yüzde 4 artarak büyümeye 0,9 puan katkı sağladığını vurgulayarak, ithalattaki düşüşün de etkisiyle büyümeye dış ticaretin 1,6 puanlık katkı verdiğini ifade etti. Bu katkının, son 7 çeyreğin en yüksek seviyesinde gerçekleştiğine değindi.

Makine Teçhizat Yatırımları

Bakan Bolat, nominal GSYH’nin ilk çeyrekte 1 trilyon 158 milyar dolara ulaşarak rekorunu yenilediğini belirterek, makine teçhizat yatırımlarının yüzde 11,9’luk artışla güçlü seyrini sürdürdüğünü ve artış serisini 18. çeyreğe taşıdığını açıkladı.

Olumlu Sonuçlar ve Beklentiler

Bakan Bolat, büyümeye ilişkin verilerin, üretim, istihdam, yatırım ve ihracat önceliklerini içeren programın olumlu sonuçlarını gösterdiğini vurgulayarak, 2024 genelinde net ihracatın büyümeye pozitif katkı sağlamasının beklendiğini belirtti. Bu dengeyle birlikte, daha kaliteli bir büyüme patikasında ilerlendiğini ve makroekonomik istikrarın güçlendiğini ifade etti.

İlgili Yazılar