Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Zamlar Temmuz’a Bırakıldı, Enflasyon Haziranda Düşük Çıktı

Zamlar Temmuz’a Bırakıldı, Enflasyon Haziranda Düşük Çıktı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
9 0

Enflasyon Trendi ve Zamlar

Ekonomi yönetimi, enflasyonda düşüş trendinin başladığını belirtse de vergi ve harç zamlarının temmuz enflasyonunda artışa neden olması bekleniyor. Haziran 2023’te göreve gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ardından yükselen enflasyon, mayısta zirveye ulaştıktan sonra ilk kez gerilemeye başladı.

Enflasyon Verileri

TÜİK’in haziran ayı TÜFE verilerine göre enflasyon yıllık yüzde 71.60, aylık ise yüzde 1.64 artış gösterdi. Yıllık bazda en yüksek artış konut ve eğitim sektörlerinde görüldü. Konut fiyatları bir yılda yüzde 94.72, eğitim ise yüzde 107.11 zamlandı. Gıda fiyatlarındaki artış ise yüzde 68.08 olarak gerçekleşti.

Diğer Veriler

Yurt içi üretici fiyat endeksindeki artış yıllık yüzde 50.09 oldu. En yüksek artışın konutta ve eğitimde görülmesi dikkat çekici. Tatil sezonunun açılması ile otobüs bileti haziranın zam şampiyonu oldu.

Enflasyon Karşılaştırmaları

İTO, TÜİK ve ENAG arasındaki enflasyon hesaplamaları arasındaki farklar her geçen gün artıyor. ENAG’ın haziranda hesapladığı yıllık enflasyon oranı yüzde 113.08 olarak açıklandı. Bu farklar, enflasyon verilerinin farklı kaynaklar tarafından nasıl yorumlandığını gösteriyor.

Avrupa ve Dünya Karşılaştırması

Türkiye, Avrupa’da en yüksek enflasyona sahip ülke konumunu koruyor. Arjantin, Suriye ve Venezuela’nın ardından Türkiye en yüksek enflasyona sahip dördüncü ülke konumunda bulunuyor. Zamların ve ekonomik faktörlerin enflasyon üzerindeki etkisi yakından takip edilmeye devam ediyor.

İlgili Yazılar