Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Yüksek Gıda Enflasyonu ve TL Değer Kaybı Yunan Adalarını Türkiye’den Ucuz Hale Getiriyor

Yüksek Gıda Enflasyonu ve TL Değer Kaybı Yunan Adalarını Türkiye’den Ucuz Hale Getiriyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

Yunan Adaları Türkiye’den Daha Uygun Fiyatlar Sunuyor

Yüksek gıda enflasyonu ve TL’nin yaşadığı değer kaybı nedeniyle, Ege Denizi’nin her iki yakasındaki tatil beldeleri karşılaştırıldığında, Türk kahvesinden dönere, hamburgerden deniz ürünlerine kadar pek çok seçenek, 35 TL’lik kur farkına rağmen Yunanistan’da daha uygun fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu durum, yaklaşan ve 9 güne kadar çıkarılan bayram tatili ile yerli turistlerin de tercihlerini değiştirmesine neden olabilir.

Yunan Adalarında Fiyatlar Nasıl?

Türk kahvesi için Yunan adalarında yaklaşık 2 Euro (70 TL) ödenirken, hamburger 5 Euro (175 TL)’ya, iki kişilik salata ile deniz ürünleri menüsü ise ortalama 10 Euro (350 TL)‘ye satılıyor. Plajların ücretsiz olduğu Yunanistan’a giden turistler, uygun fiyat ve kaliteli yemek seçeneklerinden memnun olduklarını belirtiyor.

Vize Kolaylığı ve Tercihler

Kış aylarında alınan kararla birlikte 60 Euro karşılığında alınan kapı vizesi ile Türk vatandaşlarının Midilli, Sakız, Sisam, Limni, Leros, Kalimnos, Kos, Simi, Rodos, Meis gibi Yunan adalarını ziyaret etmesinin önü açılmıştı. Türkiye’de tatil bölgelerinde çay ve kahve için 100 TL, döner için ortalama 600 TL, ahtapot salatası için ise 1.600 TL ödenirken, Yunan adalarında daha uygun fiyatlar turistlerin tercih sebebi haline geliyor.

İlgili Yazılar