Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Vergi Reformu Taslağında Geri Adım

Vergi Reformu Taslağında Geri Adım

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

Kira Geliri Vergisi Taslağındaki Hatadan Dönüldü

Bir süredir üzerinde çalışılan vergi reformu taslağında kritik bir hata düzeltiliyor. Taslağa eklenen madde ile ev sahiplerinin kira gelirine uygulanan 33 bin liralık vergi istisnasının kaldırılması planlanıyordu.

SÖZCÜ’nün Haberi Gündeme Taşıması

SÖZCÜ gazetesinin bu gizli düzenlemeyi haber yapmasıyla birlikte kamuoyunda büyük bir tepki oluştu. Özellikle tek evini kiraya verip geçimini sağlayan ev sahipleri ve milyonlarca kira vergisi ödeyen vatandaş tepkilerini dile getirdi.

AKP İçerisinde de Rahatsızlık Yarattı

Düzenleme, AKP içerisinde de rahatsızlık yarattı. Gelen tepkiler üzerine taslağa konulan madde, istisnanın kaldırılmasını içeriyordu. Ancak bu madde, AKP’nin de içerisinden gelen eleştiriler sonucunda taslaktan çıkarıldı.

Önemli Ayrıntılar

Ev sahiplerinin kira gelirlerinin belirli bir kısmına uygulanan 33 bin liralık vergi istisnası her yıl yeniden artırılıyordu. Ancak taslağa konulan maddeyle bu istisna tamamen kaldırılmak isteniyordu.

Özellikle çok evi olmayan ve kira geliri düşük olan ev sahiplerinin vergi yükünün artması bekleniyordu. Ancak gelen tepkiler sonucunda bu düzenleme revize edilerek taslaktan çıkarıldı.

İlgili Yazılar