Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Vergi Adaleti Tartışmaları Gündemde

Vergi Adaleti Tartışmaları Gündemde

haber haber - - 2 dk okuma süresi
7 0

Vergi Sistemi Üzerinde Yoğun Tartışmalar

Yurt dışında tatil yapan, ev veya otomobil satın alan, kredi kartı harcamaları yüksek olan bireylerin daha yüksek vergilendirilmesinin vergi adaletini sağlayabileceği belirtiliyor.

Taslak Eleştirilere Maruz Kalıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan taslak, vergi adaletini sağlamaktan uzak olduğu yönünde eleştiriler alıyor. Yüksek gelir gruplarının vergilendirilmesine yönelik bazı düzenlemelerin Meclis’e gelmeden önce taslaktan çıkarılabileceği belirtiliyor.

Uzmanların Görüşleri

Sözcü Yazarı ve Vergi Uzmanı Dr. Nedim Türkmen: “Mükellefler yaptıkları harcamalar ile ilgili gelirlerini ispatlayabiliyor ise vergiye tabi olmayan bir kaynaktan elde edildiği ya da vergisi ödenmiş bir paranın harcandığı ortaya konulursa hiçbir problem yok.”

Vergi Uzmanları: “Kazancını yatırıma yönlendirmeyip çok harcama yapanlardan daha çok vergi alınmasının vergi adaletine katkı sağlayabileceği vurgulanıyor.”

Prof. Dr. Burak Arzova: “Daha yüksek gelirli gruba dokunulamıyor gibi görünüyor. Dar ve orta gelirliler ağır bir yük altında gibi hissediyor.”

Servet Vergisi ve Öneriler

Prof. Dr. Aziz Çelik: “Türkiye’de ciddi bir servet vergisi olmayışı endişe vericidir. Belirli düzeyin üzerinde serveti olanlardan vergi alınması ve kentsel rantların vergilendirilmesi gerekiyor.”

Mehmet Şimşek Dönemi: 2011 yılında gündeme getirilen çok harcayandan daha çok vergi alınmasına yönelik düzenleme, o dönemde olumlu karşılanmış ancak rafa kaldırılmıştı.

Geçmişten Günümüze Vergi Sistemi

Dr. Nedim Türkmen: “Vergilerin yüzde 70’ini tüketicinin ödediği adaletsiz bir vergi sistemi oluştu. Vergi sistemi mükellefin beyanlarına dayanarak işliyor, kayıt dışı ekonomiyi engelleyemiyor.”

İlgili Yazılar