Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Uluslararası Uzmanlar Freddy Kasırgası Hakkında Ayrıntılı Analiz Yaptı

Uluslararası Uzmanlar Freddy Kasırgası Hakkında Ayrıntılı Analiz Yaptı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
5 0

2023’te Afrika’yı Vuran Freddy Kasırgası Tarihe Geçti

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan açıklamada, uluslararası uzmanlar komitesinin, 2023’ün Şubat ve Mart ayında Afrika’yı etkileyen Freddy Kasırgası hakkında detaylı bir analiz yaptığı belirtildi.

Freddy Kasırgası Yeni Bir Dünya Rekoruna İmza Attı

Açıklamada, Freddy’nin “36 gün ile tarihin en uzun süren kasırgası” olarak kayıtlara geçerek yeni bir dünya rekoruna ulaşıldığı ifade edildi. Bu süreçte Freddy Kasırgası, 12 bin kilometrenin üstünde yol katederek en uzun mesafeye ulaşan 2’nci kasırga olarak tarihe geçti. Bu mesafenin dünya çevresinin yaklaşık yüzde 33’üne denk geldiği kaydedildi.

Önceki Rekor John Kasırgası’na Aitti

Daha önceki rekor, 1994’te Orta Pasifik’te yaklaşık 30 gün süren John Kasırgası’na aitti. Ancak Freddy Kasırgası, bu rekoru geride bırakarak tarihe geçti.

Malavi ve Mozambik’te Büyük Zarara Yol Açtı

Freddy Kasırgası nedeniyle Malavi’de 1200’den fazla kişinin öldüğü ya da kaybolduğu, 2 binden fazla kişinin yaralandığı bildirilmişti. Mozambik’te de yaklaşık 1,3 milyon kişi kasırgadan olumsuz etkilenirken, 180’den fazla kişi de hayatını kaybetmişti. Ayrıca, Madagaskar’da da yaklaşık 200 bin kişinin etkilendiği belirtildi.

İlgili Yazılar