Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye’nin Tarım Ürünleri İthalatında Artış

Türkiye’nin Tarım Ürünleri İthalatında Artış

haber haber - - 2 dk okuma süresi
6 0

İthal Edilen Ürünlerin Listesi Genişliyor

CHP Edirne eski Milletvekili ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine dayanarak yılın ilk 4 ayında tarım ürünleri ithalatındaki artışın dikkat çekici boyutlara ulaştığını belirtti. Kırmızı mercimek, barbunya, bezelye, nohut, badem, fındık, karpuz, patates, soğan ve zeytin gibi ürünlerin dahi artık ithal edildiği ortaya çıktı.

Ödeme Miktarı Yükseliyor

İlk 4 ayda tarım ürünleri ithalatı için 4.1 milyar dolarlık ödeme yapıldı. Geçen yılın tamamında 14 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen tarım ürünleri ithalatı, bu yılın ilk 4 ayında hızla artarak geçen yılı sollayacağını gösteriyor.

İthalatın Temel Nedeni ve Sonuçları

Doç. Okan Gaytancıoğlu, ithal edilen ürünlerin Türkiye topraklarında rahatlıkla yetiştirilebilecek ürünler olduğuna vurgu yaparak, nitelikli bir tarım politikasının uygulanmaması ve üreticinin yeterince desteklenmemesi nedeniyle ithalatın arttığını belirtti. Bu durumun döviz kurlarını yükselterek gıda enflasyonunu artırdığını vurguladı.

Çiftçilere Yönelik Eleştiriler

Gaytancıoğlu, özellikle 2007’de yürürlüğe giren tarım kanununun çiftçiler için olumsuz sonuçlar doğurduğunu ifade etti. Türk çiftçisinin kendi topraklarında rahatlıkla yetiştirebileceği ürünler için Brezilya, Rusya ve diğer ülkelerden yüksek miktarda ithalat yapıldığını belirtti.

İlgili Yazılar