Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye’nin İsrail’e Mayıs Ayı İhracatı %99 Düştü

Türkiye’nin İsrail’e Mayıs Ayı İhracatı %99 Düştü

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

Türkiye’nin İsrail’e İhracatı Önceki Yıla Göre Büyük Düşüş Gösterdi

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin İsrail’e mayıs ayında ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99 düşerek 4,4 milyon dolara geriledi. İlk 5 ayda İsrail’e yapılan toplam ihracat ise 1,4 milyar doları buldu.

Kısıtlamalar ve İhracat Durdurma Kararları

9 Nisan 2024 tarihinde Türkiye, İsrail’e ihracatını kısıtladığını duyurmuştu. Bu karar, İsrail’in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesine kadar geçerli olacak. Ticaret Bakanlığı, 2 Mayıs’ta İsrail ile tüm ihracat ve ithalat işlemlerini durdurma kararı almıştı. Ancak, İsrail’e ihracat anlaşmaları olan şirketler için 3 aylık bir ertelemeyi de yürürlüğe koymuştu.

Geçmiş Yıllara İlişkin Ticaret Hacmi

Geçmiş yıllara bakıldığında, 2023’te Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 5,2 milyar dolar, ithalatı ise 1,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. İki ülke arasındaki ticaret hacmi ise yaklaşık 6,8 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

2023 yılında başlayan normalleşme süreci, 7-8 Ekim 2023 tarihlerinde Hamas’ın operasyonu ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla tekrar gerilmişti. Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler, on yıl süren gerilimin ardından tekrar belirsiz bir sürece girmişti.

İlgili Yazılar