Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye’de Kiralık Konut Sayısı Gayrimenkul Yatırım Fonları İle Artabilir

Türkiye’de Kiralık Konut Sayısı Gayrimenkul Yatırım Fonları İle Artabilir

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

Hazine ve Maliye Bakanı Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu’ düzenlemesinin son aşamaya geldiğini ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılacak düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünün açılacağını belirtti. Bakan Şimşek, bu düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonları aracılığıyla kira getirisi olan mülk sayısının arttırılmasının amaçlandığını vurguladı.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı: Mülkler Fona Konulabilecek

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, tamamlanmış ve getirisi olan mülklerin projelerin fona konulabileceğini belirterek, “Bu enstrümanla kira getirisi olan mülk sayısını artırmak istemenin temel amacı, biraz da satılabilir mülkten kira getirisi olan mülke dönmek istemek” ifadelerini kullandı.

Avantajlar Yolda

Kiralık konut projelerinin teşviki açısından gayrimenkul yatırım fonlarına getirilecek düzenlemeler hakkında konuşan Kiraz, “Fonlarda Kurumlar Vergisi yok. Muhtemelen düzenleme ile bu şekilde geliştirilen konutlarla ilgili hem geliştiricilere hem müteahhitlere bazı vergi, tapu harçları gibi avantajlar sağlanabilir” şeklinde konuştu.

Kamu da Katılabilir

Gayrimenkul yatırım fonları aracılığıyla özel sektörde kiralık sosyal konut üretiminin teşvik edilebileceğini belirten Kiraz, kamunun da bu sürece dahil olabileceğini ve kiralık konut üretiminin belediyeler ve devlet aracılığıyla organize edilebileceğini ifade etti. Kiraz, kamuda da gayrimenkul yatırım fonlarından alınabilecek teşviklerin sağlanabileceğini dile getirdi.

İlgili Yazılar