Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye’de Ekonomik Kriz: Emekliler Faturaları Ödeyemiyor

Türkiye’de Ekonomik Kriz: Emekliler Faturaları Ödeyemiyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
4 0

AKP İktidarı ve Ekonomik Kriz

Türkiye’yi 22 yıldır yöneten AKP iktidarı, ülkeyi sürüklediği ekonomik krizin faturasını vatandaşa ödetiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre, derin ekonomik krizin boyutları açıkça ortaya çıktı.

Sosyal Yardım ve GSS Borçları

2024 Mayıs ayı itibarıyla 4 milyon 278 bin 728 hanenin sosyal yardımdan faydalandığı açıklandı. Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunu ödeyemeyen kişi sayısında da patlama yaşandı.

Emeklilerin Tepkisi

İzmir DİSK Emekli-Sen İzmir Şubesi üyeleri, en düşük emekli maaşlarına yapılacak zam hazırlığına değinerek, “Biz bu filmi çok gördük” dediler. Türkiye’nin dört bir yanında emekliler, 2024’ü ‘Emekli Yılı’ ilan edip, emekliyi 10 bin lira maaşa mahkum eden iktidarı protesto ediyor.

Elektrik ve Isınma Yardımları

2024 yılının Nisan ayında 3 milyon 912 bin 663 haneye elektrik tüketim desteği verildi. Yılın ilk 5 ayında doğalgaz yardımı alan hane sayısı 636.480’e yükselirken, 1 milyar 65 milyon 191 bin TL ödeme yapıldı.

Emeklilerin Çığlığı

Emekli maaşlarının düşüklüğü ve hayat pahalılığıyla ilgili endişeler artıyor. Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, emekli maaşlarının yetersizliğine dikkat çekerek, “Emekli maaşı 25 bin, 30 bin TL olsun” dedi.

İlgili Yazılar