Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye ve Fas Arasında Enerji İşbirliği Anlaşmaları İmzalandı

Türkiye ve Fas Arasında Enerji İşbirliği Anlaşmaları İmzalandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
10 0

Türkiye ve Fas Enerji İlişkileri Güçleniyor

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fas Enerji Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Leila Benali ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda enerji ve madencilik alanlarında iki önemli anlaşmaya imza attı.

Anlaşmaların İçeriği

İmzalanan anlaşmalar, iki ülkenin yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, elektrik, hidrojen, petrol, doğal gaz, madencilik ve kritik mineraller gibi enerji sektöründe pek çok alanda işbirliğini ve ortak projeleri teşvik etmeyi amaçlıyor. Anlaşmalarla Türkiye ve Fas’ın enerji ilişkilerinin ileriye taşınması ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin desteklenmesi hedefleniyor.

Ortak Çalışmalar ve Potansiyeller

Bakan Fatih Dönmez, Türkiye’nin sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kapasitesinin Fas için önemli bir çözüm olabileceğini belirtti. İki ülkenin yenilenebilir enerji alanındaki potansiyeli değerlendiren Dönmez, ortak tedarik anlaşmalarıyla birlikte yeşil hidrojen ve diğer yeni enerji alanlarında projeler geliştirmeyi planladıklarını ifade etti.

Gelecek Adımlar

Bakan Dönmez, Temmuz başında yapılacak teknik komite toplantısında somut projeler üzerinde çalışılacağını ve kamu şirketleri ile özel sektörün bu projelere destek vereceğini belirtti. Türkiye ve Fas arasındaki ticari ilişkilerin daha da güçlenerek ileriye taşınacağı vurgulandı.

İlgili Yazılar