Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye-Tunus ve Türkiye-Cezayir İlişkileri Gelişiyor

Türkiye-Tunus ve Türkiye-Cezayir İlişkileri Gelişiyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Ticaret Bakanı Bolat, Kuzey Afrika Ziyaretini Değerlendirdi

Ticaret Bakanı Bolat, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Tunus Sanayi, Ticaret ve Sanatkarlar Birliği (UTICA) işbirliğiyle düzenlenen Türkiye-Tunus Yatırım ve İş Forumu’na katılmak üzere Tunus’a gitti. Cezayir ve Tunus ziyaretini değerlendirirken Türkiye’nin onur konuğu olduğu Cezayir’de gerçekleşen 55. Uluslararası Cezayir Fuarı’na vurgu yaptı.

Cezayir Ziyareti ve Ticaret Anlaşması

Cezayir ziyaretinde Cezayir Ticaret ve İhracatın Teşviki Bakanı Tayib Zituni ile görüşen Bolat, Tercihli Ticaret Anlaşması müzakerelerinin başlatılması konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Ayrıca, Türk müteahhitlik firmalarının Cezayir’deki başarısından ve Türkiye ile Cezayir arasındaki ticaret hacminin artırılma hedefinden bahsetti.

Tunus Ziyareti ve İşbirliği

Tunus ziyaretinde Tunus Enerji, Sanayi ve Madencilik Bakanı Fatma Sabit Şibub ve Tunus Ticaret ve İhracatı Geliştirme Bakanı Gülsüm bin Receb ile görüşen Bolat, iki ülke arasındaki ticaretin artırılması ve yatırımların teşviki konusunda çalışmalar başlattıklarını açıkladı. Türkiye-Tunus İş ve Yatırım Forumu’nun her yıl bir kez gerçekleştirilmesine karar verildiğini belirtti.

Gelecek İşbirlikleri ve Yatırımlar

Türk yatırımlarının artırılması, ticaret hacminin büyütülmesi ve işbirliklerinin güçlendirilmesi konusunda atılan adımlardan memnuniyet duyduğunu ifade eden Bolat, Türkiye ile Cezayir ve Tunus arasındaki ilişkilerin gelecekte daha da güçleneceğini vurguladı.

İlgili Yazılar