Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye Tarımda İthalata Bağımlı Hale Geldi

Türkiye Tarımda İthalata Bağımlı Hale Geldi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
13 0

Tarım Ürünlerinde İthalatın Yarattığı Bağımlılık

Türkiye, yanlış tarım politikalarının etkisiyle kendine yetebilen bir ülke olmaktan çıkarak ithalata bağımlı hale geldi. Geçen yıl sadece tarım ürünleri ithalatı için 14 milyar dolar harcamak zorunda kaldı.

Üreticilerin Maliyet Sorunu

Yüksek maliyetleri karşılayamayan üreticiler, tarımdan çekilmeye başladı. Bu durum Türkiye’yi gıda alanında ithalata dayalı hale getirdi. Stratejik ürünler arasında yer alan buğday, fındık ve çay dahi artık Türkiye’nin ithal etmek zorunda kaldığı ürünler arasında bulunuyor.

Taban Fiyatları ve Üreticinin Durumu

AKP iktidarı, seçimsiz döneme girince stratejik ürünlerin taban fiyatlarını açıkladı ancak üreticileri memnun etmedi. Maliyetlerdeki artışlar ve düşük taban fiyatlar, çiftçilerin karşılayamayacağı seviyelere ulaştı.

İthalatın Boyutu

Son dönemde Türkiye’nin yaptığı tarım ürünleri ithalatı dikkate alındığında, çiftçilerin artık üretimden çekilmeye başladığı gözlemleniyor. Ülkenin dışarıdan aldığı ürünler arasında böğürtlen, zeytin, nar, karpuz ve kestane gibi yerel ürünler de bulunuyor.

Çiftçilerin Durumu ve İthalata Bağımlılık

Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, hükümetin tarım politikalarının çiftçiye ‘üretme’ mesajı vermediğini, ithalata bağımlı politikaların devam ettiğini belirtti. Bu durumda üretimden kaçışın artması ve ithalatın kaçınılmaz hale gelmesi endişe verici bir tabloyu ortaya koyuyor.

İlgili Yazılar