Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye, Özbekistan’ın En Büyük 4. Ticaret Ortağı Olarak Yer Alıyor

Türkiye, Özbekistan’ın En Büyük 4. Ticaret Ortağı Olarak Yer Alıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
13 0

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısıyla İlişkiler Güçlendirilecek

Türkiye, 2023 yılı sonunda Özbekistan’ın en büyük 4. ticaret ortağı konumunda bulunuyor. Bu durum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in liderliğindeki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı ile daha da güçlendirilmeyi hedefliyor.

İki Ülke Arasındaki Ticari İlişkilerde Artış Gözleniyor

Özbekistan ile Türkiye arasında gerçekleşen dış ticaret hacmi, son yıllarda önemli bir artış gösterdi. 2017-2023 döneminde, ülkeler arası dış ticaret yapan firmaların sayısında %144’lük bir artış yaşandı. Bu artış, ticari ilişkilere olumlu yansıdı.

İhrat ve İthalatta Artışlar Sürüyor

Özbekistan’a Türkiye’den yapılan ihratlar sürekli bir artış gösterirken, 2022 yılında 1 milyar 877,5 milyon dolarlık ürün ihraç edildi. Benzer şekilde, Türkiye’nin Özbekistan’dan yaptığı ithalat da artış göstererek 1 milyar 682,5 milyon dolara yükseldi.

Ticaret Hacmi Hedefi: 5 Milyar Dolar

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Makineler ihracatta, bakır eşyalar ise ithalatta öne çıkıyor. Özbekistan’dan yapılan yabancı yatırımların %6,4’ü Türkiye’den gelirken, Türk firmalarının ülkedeki faaliyetleri de dikkat çekici bir seviyede.

İlgili Yazılar