Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye İhracatında Mayıs Ayında Tarihi Rekor Kırıldı

Türkiye İhracatında Mayıs Ayında Tarihi Rekor Kırıldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
8 0

Emek Yoğun Sektörlerde Gerileme Devam Ediyor

Mayıs ayında ihracat rekoru: Türkiye’de ihracat, mayıs ayında 24.1 milyar dolarla tarihi bir rekora imza attı. Ancak, deri, hazır giyim, cam, çimento sanayi gibi emek yoğun sektörlerdeki kayıplar devam ediyor.

Deri ve Deri Mamulleri Sektörü En Çok Kayıp Yaşayan Sektör

Deri sektöründe büyük düşüş: Yılın ilk 5 ayında en çok kayıp yaşayan sektör yüzde 24.6 ile deri ve deri mamulleri sektörü oldu. Bu sektör, gelirlerinin 4’te 1’ini kaybetti.

Zeytin ve Zeytinyağı İhracatında Sert Gerileme

Zeytinyağı sektöründe düşüş: Zeytin ve zeytinyağı sektörü yüzde 24.2’lik bir düşüş yaşayarak, 480.2 milyon dolar olan ihracatı, bu yılın ilk 5 ayında 363.9 milyon dolara geriledi.

Yüksek Maliyetler ve Rekabetçilik Sorunu

Üretim maliyetlerindeki artış: Yüksek üretim maliyetleri ve rekabetçilikten uzaklık nedeniyle bazı sektörler ihraç pazarlarında geriye düşüyor. Üretim maliyetlerindeki artışlar ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar sektörleri olumsuz etkiliyor.

Yabancı Şirketlere Yeni Vergi Düzenlemesi

200 milyar TL’lik vergi beklentisi: Türkiye’de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlere asgari kurumlar vergisi uygulaması ile ilgili çalışmalar sürerken, bu alandan 200 milyar TL’lik vergi geliri bekleniyor. Yeni düzenleme ile Türkiye de globaldeki dijital platformlardan vergi almaya başlayacak.

İlgili Yazılar