Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’ndan İklim Ekonomisi ve Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi Değerlendirmesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’ndan İklim Ekonomisi ve Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi Değerlendirmesi

haber haber - - 3 dk okuma süresi
7 0

TCMB Başkanı Karahan, İstanbul Finans Merkezi’nde Konuştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Karahan, İstanbul Finans Merkezi’nde düzenlenecek İklim Ekonomisi-Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, TCMB’nin temel amacının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu vurguladı.

Parasal Sıkılaşma Döngüsü ve Dezenflasyon Patikası

Karahan, 2023 yılı haziran ayında parasal sıkılaşma döngüsüne başladıklarını ve fiyat istikrarını tesis etmek için dezenflasyon patikasını oluşturduklarını belirtti. Dezenflasyon patikasının oluşmasıyla birlikte makroekonomik koşulların önemli ölçüde oluştuğunu düşündüklerini ifade etti.

Büyüme ve Dış Dengenin Sürdürülebilirliği

Karahan, büyüme kompozisyonundaki değişim ve talep koşullarındaki normalleşme ile ülkenin dış dengesinin daha sürdürülebilir bir hale geldiğini belirtti. Cari açıktaki azalma ve finansman ihtiyacının azalmasıyla birlikte ülkenin yurt dışı finansman kaynaklarına erişiminin kolaylaştığını ifade etti.

Türk Lirası Varlıklara Talebin Artması

Son dönemde Türk lirası varlıklara talebin arttığını ve bu durumun Türk lirası tasarruflara ve finansal varlıklara yönelimi artırdığını belirten Karahan, Türk lirası mevduat payındaki artışı ve Türk lirası varlıklara olan uluslararası talebi vurguladı.

Rezervler ve Likidite Yönetimi

Karahan, artan Türk lirası talebi ile birlikte rezervlerin 145 milyar doların üzerine çıktığını ve Merkez Bankası’nın net döviz pozisyonunun iyileştiğini belirtti. Likiditeyi çeşitli araçlar ile sterilize ederek finansal koşullardaki sıkılığı koruduklarını açıkladı.

Enflasyon ve Para Politikası

Mayıs ayı itibarıyla enflasyonun yıllık bazda yüzde 75,5 seviyesinde gerçekleştiğini belirten Karahan, enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşlarını sürdüreceklerini ifade etti. Enflasyon tahminlerini 2024 yılı sonu için yüzde 38, 2025 yılı sonu için yüzde 14 olarak belirlediklerini açıkladı.

İklim Değişikliği ve Yeşil Dönüşüm

Karahan, iklim değişikliği ve yeşil dönüşümün finansal istikrar üzerindeki etkilerini yakından takip ettiklerini ve yeşil dönüşüm sürecine teknik destek sağladıklarını belirtti. Yeşil dönüşümün fırsatlar sunduğunu ve sürdürülebilir finansmanın gelişmesi için çalıştıklarını vurguladı.

Sonuç olarak, TCMB Başkanı Karahan’ın İstanbul Finans Merkezi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik durumu, enflasyon, rezervler, yeşil dönüşüm ve sürdürülebilir finansman konularında yapılan çalışmalar ve hedefler hakkında değerlendirmelerde bulunduğu görüldü.

İlgili Yazılar