Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Turizm Sektöründe FTI’ın İflası ve Yaz Sezonu Beklentileri

Turizm Sektöründe FTI’ın İflası ve Yaz Sezonu Beklentileri

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

FTI’ın İflası ve Turizm Sektöründe Yarattığı Etki

Turizm sektörü, 370 bin turist getirmesi planlanan tur şirketi FTI’ın iflas haberiyle sarsıldı. FTI’ın Türkiye’deki alacaklarıyla birlikte sektöre yaklaşık 30 milyon Euro civarında bir fatura çıkacağı belirtiliyor.

Hasarın Minimuma İndirilmesi İçin Çalışmalar

Turizm sektörü temsilcileri, FTI krizini en az hasarla atlatmak ve 370 bin turistin Türkiye ziyaretlerinin etkilenmemesi için çaba harcıyor. AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, FTI’ın borcunun gerçek rakamının 25-30 milyon Euro’nun altında olabileceğini vurguluyor.

Yunan Adalarına Artan Talep ve Ek Seferler

Türkiye’den Yunan adalarına vizesiz seyahat imkanının ardından feribotlardaki doluluk oranları arttı. TÜRSAB İzmir BTK Başkanı Kıvanç Meriç, bayram döneminde Yunan adalarına ek seferler planlandığını belirtiyor ve Türk turist rekoru kırılmasının beklendiğini ifade ediyor.

Yerli Turistlerde Hareketlilik Beklentisi

Bayram tatili ve okulların kapanmasıyla birlikte yerli turistlerde hareketlilik bekleniyor. Sektör temsilcileri, bu yıl toplam turistlerin %17’sinin yerli turistlerden oluşmasını öngörüyor.

Euro Kurundaki Artışın Zorlukları

Kavaloğlu, turizm sektörünün Euro kurundaki artış nedeniyle zor durumda olduğunu belirterek, Euro kuru artmadığı sürece enflasyonun seviyesini korumasının sektörü zorladığını vurguluyor.

İlgili Yazılar