Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. TÜİK, 2023 Satınalma Gücü Paritesi Verilerini Açıkladı

TÜİK, 2023 Satınalma Gücü Paritesi Verilerini Açıkladı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
11 0

Satınalma Gücü Paritesi (SGP) Nedir?

Satınalma Gücü Paritesi (SGP), farklı ülkelerdeki fiyat düzeylerinin karşılaştırılmasında kullanılan bir ölçü birimidir. Standart bir mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranlarını ifade eder. Bu sayede uluslararası karşılaştırmalar yapılabilir ve fiyat düzeyi farklılıkları giderilir.

2023 Yılına Ait Geçici Sonuçlar

TÜİK’in açıkladığı 2023 verilerine göre, Avrupa Birliği Ülkeleri Ortalaması 100 iken, Türkiye’nin kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 73 olarak belirlendi. Bu değer, AB ortalamasının %27 altında kaldı.

Lüksemburg Zirvede

Karşılaştırmada yer alan 36 ülke arasında, Lüksemburg kişi başına GSYH endeksiyle zirvede yer alırken, Arnavutluk ve Bosna-Hersek en düşük endekse sahip ülkeler olarak belirlendi. Lüksemburg, AB ortalamasının %139 üzerinde bir değere sahipken, Arnavutluk ve Bosna-Hersek ise %65 altında kaldı.

Fiyat Düzeyi Endeksi

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin döviz kuruna göre alım gücünü gösterir. Türkiye’nin fiili bireysel tüketim değeri AB ortalamasının %14 altında olup, fiyat düzeyi endeksi 38 olarak açıklandı. Bu değer, AB ülkelerinde 100 Euro’ya satın alınan mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 38 Euro’ya karşılık gelen Türk Lirası ile alınabileceğini gösteriyor.

İlgili Yazılar