Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. TCMB Başkanı Fatih Karahan, Asgari Ücrete Arama Zam Konusundaki Tavrını Değiştirdi

TCMB Başkanı Fatih Karahan, Asgari Ücrete Arama Zam Konusundaki Tavrını Değiştirdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

Karahan, Asgari Ücretin Enflasyon Üzerindeki Etkisini Değerlendirdi

TCMB Başkanı Fatih Karahan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrete ara zam konusundaki sert tutumunu yumuşattı. Daha önce asgari ücrete ara zam yapılmaması yönünde görüşler dile getiren ve hükümete yazdığı mektupta olumsuz tavsiyelerde bulunan Karahan, milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, “Asgari ücret enflasyon konusunda bir numaralı risk değil” dedi.

“Asgari Ücrete Karşı Mısınız?”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunum yapan Başkan Karahan, asgari ücrete ara zam yapılmasına karşı olup olmadığıyla ilgili sorularla karşılaştı. CHP Milletvekili Cevdet Akay, Merkez Bankası’nın asgari ücrete karşı çıkarken kendi çalışanlarına promosyon ödemeleri yapmasını çelişki olarak nitelendirirken, milletvekilleri Karahan’a “Siz asgari ücrete karşı mısınız, değil misiniz?” diye sordu.

“Etkisi Var Ama…”

Karahan, milletvekillerinin ısrarlı soruları karşısında, “Asgari ücret enflasyon için bir numaralı risk değil. Enflasyona etkisi var ama biz bir numaralı risk olduğunu söylemedik. Biz tavsiye ya da karar kuruluşu değiliz. Ancak tahminlerimizi yaparken varsayımlar yapmak zorundayız. Asgari ücret de öyle. Tavsiye niteliğinde değil” ifadelerini kullandı.

Karahan ayrıca, 500 TL ve bin TL gibi büyük banknotların basılıp basılmayacağı konusunda devam eden çalışmalara değinirken, TÜİK enflasyon verilerine ek olarak kendi fiyat toplama çalışmalarının da olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar