Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Güvenliği Denetimlerini Kararlılıkla Sürdürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Güvenliği Denetimlerini Kararlılıkla Sürdürüyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
10 0

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan Açıklamalar

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıda güvenliği konusunda yapılan çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, tarladan çatala kadar gıda denetimlerinin önemine dikkat çekti. Yumaklı, piyasada haksız rekabetin önlenmesi için de büyük çaba sarf ettiklerini belirtti.

2023 Yılında Gerçekleştirilen Denetimler

Bakan Yumaklı, 2023 yılında 1 milyon 300 bin gıda resmi kontrolü gerçekleştirdiklerini ve bu kapsamda 18 bin 948 işletmeye idari para cezası uygulandığını ifade etti. Toplamda 56 binden fazla denetim gerçekleştirildiğini belirten Yumaklı, gıda güvenliğinin sağlanması adına titizlikle çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Kurban Bayramı Denetimleri

Kurban Bayramı öncesinde 7 bin 500’den fazla gıda kontrol görevlisi tarafından Türkiye genelinde denetimlerin yoğunlaştırıldığını açıklayan Bakan Yumaklı, bu dönemde 56 bin 38 denetim gerçekleştirildiğini belirtti. 608 kişi ve işyerine toplamda 39 milyon 629 bin 334 TL idari para cezası uygulandığını aktaran Yumaklı, 3 işletme hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu ifade etti.

Vatandaşların Desteği ve İhbarlar

Bakan Yumaklı, vatandaşların gıda güvenliğiyle ilgili ihbar ve şikayetlerini Alo 174 Gıda Hattı’na veya 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp Gıda İhbar Hattı’na iletebileceklerini belirtti. Tüketicilerin bu sürece dahil olmalarının sonuçların hızlı ve etkili alınmasını sağladığını vurgulayan Yumaklı, “Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız” dedi.

İlgili Yazılar