Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: Gıda Güvenliği ve Beklentilere Hazırlıklı Olmalıyız

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: Gıda Güvenliği ve Beklentilere Hazırlıklı Olmalıyız

haber haber - - 2 dk okuma süresi
10 0

Dünya Gıda Güvenilirliği Günü Etkinliğinde Yapılan Konuşma

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Orman Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen etkinlikte Dünya Gıda Güvenilirliği Günü’nün bu yılki temasının “Beklenmeyene hazırlıklı ol” olarak belirlendiğini açıkladı. Yumaklı, iklim değişikliği, salgın hastalıklar ve doğal afetler gibi birçok risk faktörünün etkilerinin arttığını vurgulayarak, gıda arzının ve güvenliğinin korunmasının önemine dikkat çekti.

Gıda Güvenliği Politikaları ve Uygulamaları

Bakan Yumaklı, üretim, denetim ve tüketim olmak üzere üç aşamada gıda güvenliğini ele aldıklarını belirtti. Üretim aşamasında desteklerden başlayarak çiftçilere destek verdiklerini ifade eden Yumaklı, gıda güvenliği için uluslararası standartları dikkate aldıklarını ve vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşması için düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

Denetim ve Çalışmalar

Bakan Yumaklı, bakanlık olarak gerçekleştirilen denetim sayısının arttığını ve gıda güvenliği konusunda uluslararası kuruluşların yaklaşımlarını benimsediklerini belirtti. Gıda etiketleri, katkı maddeleri ve hayvansal ürünlerde yapılan düzenlemelerle tüketicilerin güvenli gıdaya ulaşmasını sağladıklarını vurguladı.

Tüketicilerin Bilinçlendirilmesi ve Gıda Güvenliği

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Demir Şarman da gıda güvenilirliğinin toplum sağlığı ve sürdürülebilir kalkınma açısından hayati öneme sahip olduğunu belirterek, üyeleriyle birlikte ulusal ve uluslararası standartlara uygun üretim yaparak gıda güvenilirliğini artırmayı hedeflediklerini söyledi. Şarman, tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve eğitim kampanyalarının önemine değindi.

İlgili Yazılar