Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Şili Başkanı Boric’ten İsrail’e Sert Tepki

Şili Başkanı Boric’ten İsrail’e Sert Tepki

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

Boric, BM Sözleşmesi Çerçevesinde İsrail’e Müdahil Olacak

Şili Başkanı Boric, Kongre’de yaptığı konuşmada, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi çerçevesinde İsrail’e açılan davaya müdahil olacaklarını duyurdu. Boric, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde ayrım gözetmeksizin masum sivilleri hedef aldığını belirterek, “Bugün bir şeyi ifade etmeyi kendimde görev addediyorum. Gazze’de olanlar karşısında öfkemizi belirtmekten asla vazgeçmeyeceğiz. İsrail ordusunun saldırılarında, özellikle kadın ve çocuklar olmak üzere masum siviller hayatını kaybediyor. 35 binden fazla insan öldürüldü” şeklinde konuştu.

Gazze’de İnsani Felaket Yaşanıyor

Boric, Gazze’de insani bir felaketin yaşandığını vurgulayarak, “Gazze’nin alt yapısı tamamen yerle bir edildi. Uluslararası kamuoyunun sağlam bir tepki göstermesinin zamanı geldi. Soykırım sözleşmesinin ihlali gerekçesiyle UAD’de İsrail’e karşı açılan davaya müdahil olacağımızı bildirmek istiyorum” ifadelerini kullandı. Boric, Şili’nin bu konudaki argümanlarının UAD’ye götürülmesi için gerekli talimatı verdiğini belirterek, “Barbarlık nerede, ne şekilde olursa olsun asla kabul etmeyiz. Hamas’ın terörist saldırılarını da şüphesiz kınadık. Bütün rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması gerektiğini ifade ettik” dedi.

Boric’in Sözleri Alkışlandı

Boric’in sert sözleri Kongre’dekiler tarafından uzun süre alkışlandı. Boric, İsrail’in Gazze’de masum sivillere yönelik saldırılarını kınarken, aynı zamanda uluslararası toplumun bu konuda güçlü bir tepki göstermesi gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar