Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Reel Sektörün Borç Yükü Hızla Artıyor

Reel Sektörün Borç Yükü Hızla Artıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Merkez Bankası Raporu: Şirketlerin Borçları Katlanarak Büyüyor

Merkez Bankası’nın 6 ayda bir yayımladığı Finansal İstikrar Raporu’na göre, şirketlerin borç yükü hızla artıyor. Raporda, firmaların TL kredilerinin milli gelir içindeki payının azaldığı ve döviz cinsi borçlanmanın arttığı belirtiliyor.

Reel Sektörün Toplam Borcu 12 Trilyon 598 Milyar TL’ye Ulaştı

Rapora göre, Şubat 2024 itibarıyla reel sektör firmalarının toplam finansal yükümlülüğü yıllık %53.9 artışla 12 trilyon 598 milyar TL’ye ulaştı. Bu tutarın büyük bir kısmı yurt içi kredilerden oluşurken, yurt dışı krediler ve ihraç edilen tahviller de önemli bir paya sahip.

Yabancı Para Kredilerinde Artış

Yurt dışından sağlanan kredilerin toplamı, Eylül 2023’te yaşanan düşüşün ardından Şubat 2024 itibarıyla yeniden artarak 223.8 milyar dolara yükseldi. Merkez Bankası’nın döviz kredilerine uyguladığı yüzde 2 büyüme kısıtıyla borçluluktaki artışın daha kontrollü seyretmesi bekleniyor.

Reel Sektörün Net Döviz Açık Pozisyonu Geriliyor

Raporda, reel sektörün net döviz açık pozisyonunun azaldığına dikkat çekildi. 2018 yılında 173 milyar dolar olan net açık pozisyon, 2024 yılı itibarıyla 84.8 milyar dolara gerileyerek belirgin bir düşüş kaydetti.

Yaklaşık 49 Bin Firmanın Döviz Riski Bulunuyor

Merkez Bankası raporuna göre, döviz kredisi bulunan firma sayısı artıyor. Döviz riski 15 milyon dolar altı ve üstü gruplar için artış gösterirken, toplamda yaklaşık 49 bin firmanın döviz riski bulunduğu belirtiliyor.

İlgili Yazılar