Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Prof. Dr. Şenol Babuşcu: “Bankalardaki Milyoner Müşteri Sayısı Artıyor”

Prof. Dr. Şenol Babuşcu: “Bankalardaki Milyoner Müşteri Sayısı Artıyor”

haber haber - - 2 dk okuma süresi
5 0

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu’nun Değerlendirmesi

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, bankalardaki 1 milyon TL üstü mevduat sahiplerinin toplam mevduat içindeki payının yüzde 76.6’ya yükseldiğine dikkat çekerek, bu durumun Türkiye’de gelir dengesizliğinin arttığını ve küçük yatırımcının kaybolduğunu gösterdiğini belirtti.

Bankacılık Sektörünün Performansı

Prof. Dr. Babuşcu, bankaların son bir yıldaki performansını değerlendirirken, Nisan 2023 ve Nisan 2024 verilerini karşılaştırdı. Bankacılık sektörünün mevduat ve kredi büyümesinde enflasyonun altında bir büyüme oranı yakaladığını ve yüksek faiz ortamında sektörün maliyetlerinin arttığına vurgu yaptı.

Kredi Kartı ve Tüketici Kredilerindeki Durum

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, son bir yılda bireysel kredi kartı bakiyesinin yüzde 120, tüketici kredisinin ise sadece yüzde 24 büyüdüğünü belirterek, tüketici kredilerindeki kısıtlamalara bağlı olarak halkın kredi kartı kullanımına yönelmesinin arttığını ifade etti.

Türkiye’de Gelir Dengesizliği

Prof. Dr. Babuşcu, milyoner mevduat sahibi sayısının arttığını ve 1 milyon TL üstü mevduatın toplam mevduat içindeki payının yüzde 70.3’ten yüzde 76.62’ya yükseldiğini belirterek, bu durumun Türkiye’de gelir dengesizliğinin arttığını ve küçük yatırımcının kaybolduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Riskler ve Kârlılık

Prof. Dr. Babuşcu, bankacılık sektöründe takipteki alacakların kredilere oranının yüzde 1.52 olduğunu ancak önümüzdeki dönemde bu konuda ciddi bir risk bulunduğunu belirtti. Ayrıca politika faizindeki artışın mevduat faizlerini yükseltmesiyle birlikte bankacılık sektörünün maliyetlerinin arttığını ve bankaların kârlılığının azaldığını, özkaynak kârlılık oranının yüzde 10.13’ten yüzde 8.9’a indiğini açıkladı.

İlgili Yazılar