Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. OPEC’in Aylık Petrol Piyasası Raporu: Mayıs Ayında Üretimdeki Değişimler ve Küresel Talep Artışı

OPEC’in Aylık Petrol Piyasası Raporu: Mayıs Ayında Üretimdeki Değişimler ve Küresel Talep Artışı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
10 0

Nijerya, Gabon ve Ekvator Ginesi Üretimde Artış Gösterdi

OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna göre, mayısta ham petrol üretimi en çok Nijerya , Gabon ve Ekvator Ginesi ‘nde arttı. Nijerya’da günlük petrol üretimi 74 bin varil, Gabon’da 17 bin varil ve Ekvator Ginesi’nde 13 bin varil artış gösterdi.

Suudi Arabistan, Kuveyt, Libya ve Kongo Üretimde Düşüş Yaşadı

Mayıs ayında Suudi Arabistan , Kuveyt , Libya ve Kongo ‘da günlük petrol üretimi düştü. Suudi Arabistan’da 32 bin varil, Kuveyt’te iddaci 15 bin varil, Libya’da 14 bin varil ve Kongo’da 11 bin varil azalma kaydedildi.

Küresel Petrol Talebindeki Artış Beklentisi

Bu yıl küresel petrol talebinin geçen yıla göre 2 milyon 250 bin varil artarak 104 milyon 460 bin varile yükseleceği tahmin ediliyor. Özellikle hava yolu ve karayolu taşımacılığı ile sanayi, inşaat ve tarım faaliyetlerindeki artış talebi etkileyecek. Çin ve Orta Doğu’yu kapsayan OECD dışı ülkelerdeki petrokimya iddaci giriş kapasite artışlarının da talebe katkı sağlaması bekleniyor.

2025 yılına kadar küresel petrol talebinde günlük 1 milyon 850 bin varil artışla 106 milyon 310 bin varile çıkılacağı, OECD ülkelerinde günlük 110 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 740 bin varil artış öngörülüyor.

İlgili Yazılar