Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Milyonlarca Memur ve Emeklinin Beklediği Temmuz Zamı İçin Karar Anı Yaklaşıyor

Milyonlarca Memur ve Emeklinin Beklediği Temmuz Zamı İçin Karar Anı Yaklaşıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

Haziran Enflasyonuna Göre Emeklilere Yüzde 25.2 ile Yüzde 26.4 Arasında Zam Bekleniyor

Milyonlarca memur ve emeklinin heyecanla beklediği temmuz zammı için son karar aşamasına gelindi. Haziran ayı enflasyonunun beklenen seviyelerde gerçekleşmesi durumunda, işçi, esnaf ve çiftçi emeklilere yüzde 25.2 ile yüzde 26.4 arasında zam yapılması planlanıyor.

En Düşük Emekli Aylığına Zam Yapılacak mı?

İktidarın kararına bağlı olarak, 10 bin liralık en düşük emekli aylığına zam yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, maaş ve aylıkların zam hesabında kullanılacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ilk 5 ayda yüzde 22.72 olarak belirlendi.

Emekli Maaşlarına Yansıyacak Zamlar

Haziran enflasyonunun Merkez Bankası anket tahminlerini aşması durumunda, emeklilere yüzde 26 zam yapılması garanti görünüyor. Yapılan hesaplamalara göre, en düşük memur maaşı 33 bin 983 liradan 40 bin 698 liraya, 15 bin lira olan işçi emeklisinin aylığı ise 18 bin 780 liraya çıkacak.

Emekli Zam Farkı

Memur ve emeklileri ile işçi emeklileri arasındaki zam farkı, maaş formüllerinin farklı olmasından kaynaklanıyor. İşçi emeklileri gerçekleşen 6 aylık enflasyon kadar zam alırken, diğer emekliler için durum farklılık gösterebiliyor.

Ekonomi Uzmanları Uyarıyor: 4 Milyon Emekli Sıfır Zam Alabilir

Çalışma Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, en az enflasyon oranı kadar artış yapılmazsa 4 milyona yakın emeklinin sıfır veya resmi enflasyonun altında zam alabileceği uyarısında bulundu. Emeklilere yapılan zam miktarlarının kök aylıklara etki etmesi nedeniyle, bazı emeklilerin bekledikleri zam oranını alamayabileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar